Chirurgický zákrok na odstránenie kŕčových žíl na nohách

Vo flebológii existuje niekoľko spôsobov, ako vykonať operáciu:

 1. Crossctomy. V oblasti slabín sa urobí rez. Kŕčová žila sa transekuje na spoji hlbokej žily. Po ligácii žily chirurg aplikuje kozmetické stehy, ktoré sú na pokožke takmer neviditeľné.
 2. Safenektómia. Tento typ operácie sa používa na veľkých žilných kmeňoch, zahalených v zanedbanej forme kŕčových žíl. Chirurg urobí rez v oblasti slabín. Týmto rezom sa rozlišujú kanály v ústí riek, pričom hlavný sa kríži. Potom sa urobí rez v oblasti členka pacienta, otvorí sa kŕčová žila a vloží sa chirurgická kovová sonda. Touto sondou sa patologická žila oddelí od okolitých tkanív a vyrezá sa.
 3. Odizolovanie. Z hľadiska všeobecnej technológie je tento typ operácie podobný sapenektómii. Jediný rozdiel je v tom, že sa používa najtenšia sonda, ktorá umožňuje odstránenie nie celej žily, ale iba časti, na ktorej sú pozorované kŕčové lézie. Odizolovanie je šetrnejšia forma flebektómie.
 4. Mikroflebektómia. Typ chirurgického zákroku, ktorý sa vyznačuje minimálnou traumou kože. Chirurg urobí niekoľko malých rezov, nie dlhších ako 5 milimetrov. Mikroflebektómia sa používa, ak kŕčové žily nie sú zahájené do kritického štádia.

Operácia trvá priemerne 3 až 5 hodín.

Všeobecný názov operácie na odstránenie postihnutých žíl je flebektómia. Moderné typy tohto postupu:

 • Odizolovanie (dlhé alebo krátke) je najšetrnejšia technika, počas ktorej môže lekár odstrániť iba určitú časť postihnutej žily. Postup sa vykonáva malým rezom pozdĺž žily.
 • Laserová flebektómia je moderná metóda liečby, ktorá spočíva v použití laseru. Vďaka tomuto prístroju prebieha proces laserovej koagulácie vo vnútri postihnutých ciev. Postup sa vykonáva v lokálnej anestézii a nevyžaduje použitie špeciálnych chirurgických nástrojov. Laser sa vloží do žily spolu s katétrom s malým priemerom, potom sa pod vplyvom impulzu vytvoria malé bubliny pary, ktoré ovplyvňujú steny ciev. Výsledkom je, že sa postihnutá žila stane súčasťou tkaniva a už pacienta neobťažuje.
 • Endoskopická excízia postihnutej žily. V takom prípade sa do oblasti žíl zavedie endoskop a lekár môže osobne analyzovať jeho stav a stupeň poškodenia. V budúcnosti má chirurg schopnosť odrezať postihnutú oblasť.

Takzvané bezšvové technológie sú veľmi populárne, keď k excízii postihnutej oblasti žily dochádza malými punkčnými rezmi. Už 4 - 6 hodín po manipulácii môže pacient chodiť samostatne. V prípade, že sa pozoruje vývoj trofických porúch, použije sa endoskopické zariadenie.

Dnes je medicína dosť vyvinutá, takže vaskulárni chirurgovia vykonávajú operácie na kŕčové žily dolných končatín niekoľkými spôsobmi, v závislosti od závažnosti a štádia zanedbávania kŕčových žíl.

O tomto sa rozhoduje individuálne. Počas vyšetrenia lekár poradí, aký spôsob vykonania operácie na kŕčové žily bude optimálny, a povie o ich prechode, a potom sa človek rozhodne sám.

Konzervatívna liečba kŕčových žílkŕčové žily

Ak začnete boj proti kŕčovým žilám včas, môžete si s ním poradiť pomocou skleroterapie. Jedná sa o intravenózne podanie špeciálnej liečivej látky, sklerozantu. Injektuje sa do lumen žíl postihnutých kŕčovými žilami. Táto metóda účinne eliminuje ochorenie, umožňuje nohám návrat k zdraviu v čo najkratšom čase. Dostatočne bezpečný pre zdravie a nevyžaduje dlhé obdobie na zotavenie.

Farmaceutické výrobky sa môžu používať ako doplnková liečba. Nohy natrieme gélom Troxerutin, použijeme diosmín. (samozrejme po konzultácii s lekárom! ).

Operácia kŕčových žíl

Tajomstvá tradičnej medicíny nebudú nadbytočné. Je ich veľa, môžete si zvoliť napríklad obklady z jablčného octu a masť zo včelieho vosku, medu a propolisu (treba sa tiež poradiť s phlebologom! ). Hirudoterapia má veľmi pozitívny účinok - liečba pijavicami je veľmi dôležitá pre tých, ktorí trpia na žilové choroby.

V súčasnosti existuje niekoľko hlavných spôsobov, ako odstrániť kŕčové žily. Vysoko kvalifikovaní špecialisti vykonávajú operácie bez komplikácií a zaručujú pozitívnu dynamiku ihneď po operácii.

Kŕčové žily sú problémom našej doby. Túto diagnózu stanovuje takmer každá piata žena na planéte. Predtým neexistovali účinné spôsoby odstránenia choroby. Dnes sa to stalo skutočnosťou a teraz kŕčové žily nie sú také hrozné. Môže byť eliminovaný pomocou nasledujúcich postupov:

 • EVLK - laserové odstránenie;
 • skleroterapia - lepenie postihnutých žíl;
 • mikroflebektómia - chirurgické odstránenie;
 • RFO (rádiofrekvenčné vyhladenie).
 1. EVLK. Táto metóda je založená na eliminácii kŕčových žíl pomocou laseru v žilovej dutine. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. Táto technika je obzvlášť populárna.
 2. Skleroterapia. Postup spočíva v nalepení postihnutej žily. To sa deje pôsobením špeciálnej peny. Metóda je populárna, pretože prináša minimálne nepohodlie. Operácia netrvá veľa času.
 3. Mikroflebektómia. Technika je založená na odstránení kŕčových žíl chirurgickým zákrokom.
 4. RFO (rádiofrekvenčné vyhladenie). Metóda je založená na eliminácii kŕčových žíl pomocou vysokofrekvenčných impulzov.
 5. Lekár zvolí typ operácie na základe celkového stavu pacienta a závažnosti kŕčových žíl.

Typy operácií

Je čas zvážiť výhody a nevýhody operácie na kŕčové žily. Hlavnou výhodou chirurgického zákroku je úplné odstránenie problému, obnovenie prietoku krvi a nakoniec ochrana zdravia a dokonca života.

Málokto vie, ale také zdanlivo neškodné kŕčové žily s nešťastnou zhodou okolností a nedostatkom vhodnej terapie môžu dokonca viesť k smrti! Preto sa absolútne neoplatí odolávať operácii, ak je ošetrujúci phlebológ poslaný na chirurgické oddelenie.

Je čas oboznámiť sa s negatívnou stránkou flebektómie. Najskôr je potrebné zistiť kontraindikácie:

 1. Prítomnosť hlbokej žilovej trombózy.
 2. Ochorenie srdca (ischémia, srdcové choroby, zlyhanie srdca).
 3. Ťažká forma arteriálnej hypertenzie.
 4. Rozsiahle zápalové procesy (ekzémy, eryzipel).
 5. Prítomnosť rôznych druhov infekčných chorôb.
 6. Tehotenstvo (najmä 2 a 3 trimestre).

Starším ľuďom sa tiež neodporúča odstrániť kŕčové žily chirurgickým zákrokom!

Rovnako ako akýkoľvek chirurgický zákrok v ľudskom tele, je flebektómia nebezpečná so širokou škálou komplikácií a negatívnych následkov. Po chirurgickom zákroku na kŕčové žily na nohách existuje vysoká pravdepodobnosť:

 • zníženie alebo úplná absencia citlivosti nôh (deje sa to z dôvodu poškodenia nervových zakončení);
 • edém nôh;
 • necitlivosť, mravčenie v členkoch a dolných končatinách;
 • hematómy;
 • hnisanie
 • ;
 • krvácanie;
 • výskyt veľkého množstva modrín;
 • nešpecifické zafarbenie dolných končatín;
 • dlhodobá bolesť, horšia pri chôdzi.

Jedným z najneobvyklejších dôsledkov operácie je prejav nových príznakov kŕčových žíl v blízkosti vyrezanej žily.

Samozrejme, tí, ktorí musia podstúpiť tento zákrok, sa zaujímajú o približné náklady na operáciu žíl dolných končatín. Cena závisí od miesta operácie (v rôznych mestách sa cena môže výrazne líšiť), typu operácie.

Pacienti, ktorí si kladú otázku, či je potrebný chirurgický zákrok na kŕčové žily dolných končatín, by mali pochopiť, že takáto radikálna metóda liečby je nevyhnutná v nasledujúcich prípadoch:

 • Rýchla progresia ochorenia, ktorá je sprevádzaná syndrómom intenzívnej bolesti.
 • Vývoj kŕčovej tromboflebitídy 1. - 4. stupňa.
 • Pocit intenzívneho tepla a pálenia v žilách.
 • Šírenie kŕčových žíl nad kolenami.
 • Viditeľná hmota opuchnutej, esteticky neatraktívnej žily.

Operácia je tiež indikovaná na tvorbu trofických porúch (vredov), ktoré sa dlho nehoja, na ktoré však konzervatívna terapia nemá správny terapeutický účinok.

V súčasnosti patria tieto spôsoby odstraňovania kŕčových žíl medzi najefektívnejšie.

Skleroterapia je jednoduchý postup. Špeciálny prípravok Sclerosant sa vstrekuje do postihnutej oblasti žily.

Vďaka svojim vlastnostiam sa dá použiť na lepenie a utesňovanie. Sklerotizátor mení postihnutú oblasť žily na spojivové tkanivo.

Táto technika vám umožňuje dosiahnuť úžasné výsledky ihneď po operácii. Skleroterapia sa považuje za najbezpečnejší a najmenej traumatický spôsob odstránenia kŕčových žíl.

Estetický výsledok možno dosiahnuť ihneď po operácii.

Uchyľujú sa ku skleroterapii v prítomnosti pavúkových žíl, kmeňov a uzlín, kŕčových žíl. Tento postup však nie je indikovaný u ľudí s nadváhou, pokročilou celulitídou a tromboflebitídou. Nepoužíva sa počas tehotenstva, počas užívania hormonálnych liekov a s individuálnou intoleranciou na Sclerosant.

Existuje niekoľko pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať, aby sa zabránilo komplikáciám a zabezpečil sa pozitívny výsledok liečby. Sú relevantné pre každú operáciu kŕčových žíl.

Chirurgický zákrok na kŕčové žily je dosť žiadaný zákrok, pretože len zriedka je možné prekonať takúto chorobu bez chirurgického zákroku. Spustené kŕčové žily si určite vyžadujú chirurgický zákrok a v počiatočných fázach lekár radí procedúry a cvičenia na posilnenie žíl. V každom prípade lekár pred vykonaním operácie na kŕčové žily zváži klady a zápory.

Hlavné indikácie chirurgického zákroku na kŕčové žily dolných končatín:

 • kŕčové žily sprevádzané zvýšenou únavou a opuchom nôh;
 • kŕčové žily, ktoré dosiahli štádium trofických vredov;
 • porušenie odtoku krvi (niekedy bez absencie kŕčových žíl);
 • patologicky rozšírené safenózne žily;
 • tromboflebitída.

Je potrebné pripomenúť, že iba odborník uvidí úplný obraz a iba on bude schopný povedať, či potrebujete operáciu kŕčových žíl!

Rovnako ako po každej operácii, aj pri kŕčových žilách musí pacient absolvovať rehabilitačné obdobie podľa všetkých predpisov a odporúčaní lekára. Stále však existujú dôsledky, s ktorými sa musíte oboznámiť:

 • Dočasná pracovná neschopnosť - asi mesiac po operácii je na zahojenie rán potrebný odpočinok v posteli.
 • Veľmi zriedkavo sa vyskytujú poškodenia nervových zakončení, ktoré môžu viesť k silnej bolesti alebo naopak k strate citlivosti
 • Potreba anestézie. Najčastejšie sa robí epidurálka - injekcia do chrbta, alebo celková anestézia. Lekár to určuje individuálne pre každého pacienta
 • Počas operácie sa odstránia iba poškodené žily a uzliny. Cievne obrazce (siete, hviezdy) zostávajú

Pri rôznych druhoch chirurgických zákrokov a v závislosti od zložitosti operácie, ktorá sa vykonáva pri kŕčových žilách na nohách, je pooperačné obdobie pre každého odlišné. Pri minimálne invazívnom chirurgickom zákroku sa bolesť prakticky nepozoruje a nemocničné obdobie sa nevyžaduje.

Pri flebektómii naopak - niekoľko týždňov sú rany boľavé a môžu krvácať. Preto musíte byť pod lekárskym dohľadom.

Horúčka sa môže zvýšiť niekoľko dní po operácii.

„Pred viac ako rokom som sa rozhodol pre operáciu na odstránenie kŕčových žíl pomocou endovenóznej laserovej koagulácie ľavej nohy. To výrazne zlepšilo jej estetický a fyzický stav. Teraz je pre mňa ťažké určiť, ktorá noha bola operovaná, v žilách nedochádza k pulzovaniu, ťažkosti a únava zmizli. ““

„Pred rokom som podstúpil operáciu pravej nohy a uvedomil som si, že to vôbec nie je strašidelné, pred mesiacom mi odstránili žily na ľavej strane. Neboli takmer žiadne bolestivé pocity, iba nepríjemné injekcie.

Pred tým 15 rokov trápili nohy. Po operácii na odstránenie kŕčových žíl sa všetko veľmi rýchlo zahojilo.

Jediné nepohodlie z obväzov, ale po týždni bolo všetko preč. Po 2 týždňoch mi z bolestivých žíl zostalo len pár modrín. ““

Kontraindikácie

Je nevyhnutné brať do úvahy možné kontraindikácie a následky chirurgického zákroku.

Chirurgický zákrok nemožno vykonať, ak má pacient v anamnéze choroby, ako je hypertenzia, abnormálne srdcové rytmy, srdcové choroby, prítomnosť infekčných chorôb v akútnom štádiu, dermatologické zápalové ochorenia dolných končatín.

Operácia by sa nemala robiť na konci tehotenstva, ani u starších pacientov so zníženou imunitou.

Chirurgický zákrok nie je možné vykonať vždy v poslednom štádiu ochorenia, keď je postihnutých veľa žíl. V tomto prípade je predpísaná lieková terapia, ale už nie je možné úplne vyliečiť kŕčové žily.

Operáciu proti kŕčovým žilám tiež nemožno vykonať v takýchto prípadoch:

 • Keď sa objavia zápalové ochorenia kože dolných končatín alebo v inej oblasti, v závislosti od lokalizácie ochorenia (napríklad ekzém, pyodermia atď. ).
 • Na závažné kardiovaskulárne ochorenia (ischemická choroba srdca, arteriálna hypertenzia, zlyhanie srdca).
 • Ak má pacient akútnu flebitídu (akútna forma zápalu ciev).
 • Počas akejkoľvek infekčnej choroby (po úplnom zotavení je možné vykonať operáciu).
 • Ak pacient mal v minulosti hlbokú žilovú trombózu alebo pľúcnu embóliu.
 • S vyhladzujúcou aterosklerózou dolných končatín (nemôžete operovať kŕčové žily na nohách).
 • V starobe (nad 70 rokov).
 • Počas tehotenstva, najmä v neskorších štádiách.

Ak užívate akékoľvek kardiovaskulárne alebo hormonálne lieky, oznámte to svojmu lekárovi. Počas liečby ho musíte často prestať užívať.